Vinařství ambrož
Vinařství lužice

Vinice a vinařský provoz se nachází v obci Lužice u Hodonína v úrodné krajině jižní Moravy, obklopena višňovými, broskvovými a jabloňovými sady a úrodnými vinicemi, 4 km jihozápadně od města Hodonína. Obec spadá do "Podluží" - jednoho z nejmalebnějších národopisných regionů Slovácka, kraje rozkládajícího se podél řeky Moravy od Zlína až k Břeclavi. Právě Podluží, nejjižnější ze slováckých regionů, ležící mezi Hodonínem, Břeclaví a Mikulovem, je známo svou věrností tradicím, přijatých od předků a neustále rozvíjených. Zpěv, tanec a pestré kroje mají stále dost místa v životě mnoha zdejších lidí tohoto regionu a jsou spojovány s pitím dobrého vína.

Jsme malé vinařství navazující na rodinnou tradici, která sahá do 19. století. Hospodaříme na necelých 2ha vinic v katastru obce Lužice, vinařské trati Kratiny. Díky lehkým černozemím s vysokým podílem písku jsou naše lokality vhodnější pro pěstování odrůd pro výrobu lehkých bílých vín s nižším obsahem kyselin. V půdě se místy vyskytují vápenaté usazeniny, které vínům dodávají minerální tóny.

Řídíme se starou vinařskou pravdou, že víno se nedělá ve sklepě, ale ve vinohradě. Proto se snažíme o co nejlepší vyzrálost a kvalitu hroznů, abychom byli schopni pro vás vytvořit výjimečná vína. Vyrábíme víno jak z vlastních hroznů, tak z hroznů od stálých dodavatelů z Lužic a Mikulčic. Při výrobě vína jsou používány jak moderní technologie, tak tradiční postupy.